Štefan Papčo: Diagonal Fling

S radosťou oznamujeme účasť Štefana Papča na verejnom programe kvadrienále Sonsbeek 20 → 24, kde sa predstaví ako laureát HISK (Higher Institute for Fine Arts).

Sonsbeek’s 20 → 24 Medzinárodná výstava súčasného umenia, Arnhem, Holandsko


Ambíciou práce je aktivovať niekoľko vrstiev dialógu medzi priestorom, vtákmi a publikom.

Diagonal Fling pozostáva z dreveného modelu mentálnej architektúry, ktorý bol pôvodne objavený počas horolezeckého výstupu vo Vysokých Tatrách. Výstup alebo horolezecká cesta je načrtnutá vo forme schémy alebo mapy pomocou konkrétneho vizuálneho jazyka, kde každý skalný útvar (napr. Stĺp, komín, puklina, doska, previs) má svoj špeciálny symbol spojený s reálnym prostredím a skúsenosťami. Prepojenie medzi poetikou názvov a individuálnymi schémami predstavuje základ pre dosiahnutie jednotlivých modelov takzvanej „mentálnej architektúry“.

Drevený model sa stáva priestorovou značkou, ktorá aktivuje a udržuje dialóg s okolitým prostredím nažive. Sám umelec navrhne vtáčiu búdku podľa tvaru a proporcie značky. A možno si vtáky nájdu svoje vlastné miesto na postavenie hniezda.

2020 – 2021, interaktívna socha, vtáčie búdky, drevo

Štefan Papčo: Diagonal Fling, 2020 – 2021, interaktívna socha, vtáčie búdky, drevo


Výstava Sonsbeek bola zahájená v snahe pomôcť mestu Arnhem zotaviť sa z vážnych škôd, ktoré utrpelo počas druhej svetovej vojny (Bitka o Arnhem). Od prvého vydania v roku 1949 sonsbeek významne prispela a pomohla predefinovať medzinárodné výstavy súčasného umenia. Ako jeden z prvých medzinárodných umeleckých projektov po bienále v Benátkach (1895), Bienále Whitney (1932) a predchádzajúcich výstavách dokumenta (1955) bol program sonsbeek vždy priekopníckou výstavou umenia vo verejnom priestore. Sonsbeek 20 → 24 si kladie za cieľ nadviazať na odkaz svojich ikonických predchádzajúcich vydaní, ktoré sa konali v rokoch 1949 až 2016 a ktorých kurátormi boli Wim Beeren (1971), Saskia Bos (1986), Valery Smith (1993), Jan Hoet (2001), Anna Tilroe (2008) a ruangrupa (2016).

12. ročník Sonsbeek sa koná pod záštitou umeleckého šéfa Bonaventúry Soha Bejenga Ndikunga a jeho tímu spolukurátorov: Antonia Alampi, Amal Alhaag, Zippora Elders a Aude Mgba. V tejto novej, udržateľnejšej podobe, Sonsbeek opustí obvyklý rytmus súčasnej umeleckej výroby a vystavovania a namiesto toho sa natiahne v pokračujúcom verejnom procese až do roku 2024, čím spojí dve vydania. To znamená, že Sonsbeek 20 → 24 bude platformou, na ktorej sa v celom jej časovom rámci môžu vyskytnúť rôzne aktivity ako výstavy, diskurzívne programy, rezidenčné pobyty, vydavateľstvo, rozhlas a ďalšie.


Viac informácií o výstave