Rok bez leta

Srdečne Vás pozývame na netradičný workshop ROK BEZ LETA, ktorý sa koná v rámci projektu Jantárová cesta.

Ošetrenie duší

Nájdi ľahkosť bytia. 
Zhusti dych, 
v ošetrenej duši 
jednostranným dýchaním. 
Uzavri prázdno. 
Buď súčasťou celku, 
bez rozdielu. 
Pásmo spojí cesty, 
od najväčšej po najmenšiu. 
Uvoľni duše od zeme. 
Stratia sa. 
Nájdu to miesto. 
Vznášajúca forma, 
včas zbaví sa záťaže. 
Splynie s dušami sídliska. 

Nina Vidovencová Jozef Pilát 

Pozvánka na workshop Rok bez leta

Program:

14. 8. 2020 > 14:00 – 18:00 ROK BEZ LETA, workshop nafukovania duší

15. 8. 2020 > 10:00 – 14:00 Inštalácia objektu > 18:00 Spustenie priestorovej formy, diela na hladinu Draždiaka

Srdečne Vás pozývame na netradičný workshop ROK BEZ LETA, ktorý sa koná v rámci projektu Jantárová cesta. Už tento piatok 14. 8. 2020 o 14:00 sa uskutoční hromadné nafukovanie - zhustenie ošetrených duší. Každá z nich je dôležitá, sú z východu až po západ, malé, veľké a všetky spája jedno. Ich nedokonalosť, jeden, tri alebo sedem defektov. Za každým jedným sa skrýva iný príbeh. Každý účastník a účastníčka nafúkne vlastnú dušu dušou (kompresorom).

Nasledujúci deň, v sobotu 15. 8. 2020, všetky naplnené duše dušami zviažeme do jedného veľkého prstencového tvaru, čím vznikne dielo OŠETRENIE DUŠÍ. Súčasne ich spoločne vypustíme na jazero Draždiak v Petržalke.

Jantárová cesta

Projekt vznikol počas letného semestra na VŠVU v rámci medziodborového projektu Jantárová cesta. Paralelne k prastarej obchodnej ceste spájajúcej severnú a južnú Európu, ku ktorej odkazuje aj názov nedokončenej centrálnej komunikačnej osi Petržalky Jantárová cesta, chceme oživiť spoluprácu na rôznych úrovniach. V medziodborovom rámci medzi pedagógmi a študentami architektúry, sochárstva, maliarstva a intermédií, v inštitucionálnom rámci medzi vysokou školou, mestskou samosprávou a miestnymi organizáciami. Plánovaným výstupom projektu je spoločná výstava site specific intervencií vo verejnom priestore petržalskej centrálnej osi, nová Jantárová cesta po výtvarných dielach a drobnej architektúre pozdĺž Chorvátskeho ramena v Petržalke. 

Projekt podporili: 

  • Fond na podporu umenia 
  • Nadácia mesta Bratislavy 
  • Kultúrne zariadenia Petržalky