Pavel Brăila – nový hosťujúci profesor

V poradí už štvrtým hosťujúcim profesorom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave bude moldavský umelec pôsobiaci v Berlíne Pavel Brăila, ktorý počas zimného semestra akademického roka 2019/2020 bude vyučovať na Katedre intermédií. Pred ním na VŠVU hosťovali Luba Nurse – reštaurátorka s praxou v Metropolitnom múzeu v New Yorku, Éric Jourdan, ktorý sa zaoberá dizajnom objektov, nábytku a verejných priestorov afrancúzsky architekt François Roche, so svojím štúdiom New Territories pôsobiaci aktuálne v Bangkoku.

Pavel Brăila (1971, Kišiňov, Moldavsko) je vizuálny umelec, ktorý pracuje s rôznymi médiami ako napr. film, video, inštalácia, performance a fotografia.

O svojej práci hovorí: “Myslím si, že dnešný umelec je istým spôsobom synkretická osobnosť, ktorá žije svoj život absorbujúc množstvo rôznorodých vplyvov – umenie, vedu, hudbu, politiku, domáce práce. Život sám o sebe sa stáva hlavným umeleckým projektom. Artefakty, ktoré sa objavujú počas tohto procesu, sú stopami alebo pozostatkami, rovnako ako odtlačky prstov – sú určitým vedľajším produktom a znakom tohto života.“

Pavel Braila

Brăila sa vo svojich prácach venuje rôznorodým témam, väčšinou spojených s jeho rodnou krajinou Moldavskom a s (ešte stále pretrvávajúcimi, no nenápadnými) rozdielmi medzi východom a západom, medzi centrom a perifériou. Zaoberá sa aktuálnou situáciou nielen svojej, ale aj iných post-socialistických krajín, ktoré po páde železnej opony znovu hľadajú a nadobúdajú svoju identitu. V niektorých svojich prácach sa na danú problematiku pozerá skrz jedlo ako istého nositeľa národných symbolov a pre emigranta žijúceho mimo svojej krajiny aj ako predstaviteľa domova. Medzi jeho nedávne a najznámejšie diela patrí napríklad  The  Golden Snow of the Sochi Olympics (2014), vystavené aj v rámci prehliadky documenta 14 (2017), v ktorom prezentuje zmrazený a uchovaný sneh z olympiády v Rusku, ktorá sa konala v meste Sochi, zvyčajne využívaného ako letovisko. Pre túto obrovskú medzinárodnú súťaž bolo teda potrebné niekoľko rokov dopredu produkovať sneh. Dielo je autorovým komentárom k „šialenstvu“ súčasného sveta. 

Od polovice deväťdesiatych rokov sa zúčastnil množstva filmových festivalov a umeleckých výstav zahŕňajúc tie v Boijmans Museum, TATE, The Renaissance Society v Chicagu, Kölnischer Kunstverein; MUMOK; Moderna Museet, Stedelijk Museum Schiedam a iné. 

V roku 2002 bol jeho film “Shoes for Europe” (Topánky pre Európu) predstavený na výstave Documenta 11 v Kasseli, v roku 2017 sa druhýkrát  zúčastnil  na výstave Documenta 14 (v Aténach a Kasseli). V roku 2003 ho Phaidom vybral na zoznam 100 najlepších umelcov na svete (Cream 3). V roku 2004 Brăila inicioval v Moldavsku unikátny projekt “Alte Arte” – televízny program o súčasnom umení, ktorý vyrábali umelci a bol vysielaný v moldavskej národnej televízií. Jeho film “Definitively Unfinished” ( Definitívne nedokončený)bol ocenený na Medzinárodnom Filmovom Festivale v Oberhausene v roku 2009. V roku 2014, umelec vďaka tomu, že ho Manifesta 10 vybrala, vytvoril sériu predstavení v Petrohrade. V roku 2015 bol jeho návrh umeleckého konceptu na úplne prvý moldavský pavilón na Svetovú výstavu  vybraný na Svetovú výstavu v Miláne.

Našim študentom ponúkame jedinečnú príležitosť študovať počas tohto semestra v jeho ateliéri.

Kto sa môže prihlásiť:

  • Na tento účel bol otvorený predmet „LABORATÓRIUM: ATELIÉR HOSŤUJÚCEHO PROFESORA“, ktorý je rovnocenný s hlavným ateliérom, teda ho plne nahrádza.
  • Tento ateliér je možné si zapísať aj ako DOPLNKOVÝ.
  • Ponuka platí pre Katedru intermédií, Katedru Socha, objekt, inštalácia, Katedru maľby, Katedru grafiky a Katedru fotografie.
  • Ateliér si môžu zapísať študenti 3. a 4. ročníka bakalárskeho štúdia a 1. ročníka magisterského štúdia. 2. ročník magisterského štúdia si ateliér môže zapísať ako DOPLNKOVÝ.

Ako sa prihlásiť:

  • V pondelok, 16. septembra o 10:00 sa dostavte do ateliéru č. 174 na Drotárskej ceste, kde prebehne prvé stretnutie s profesorom BRĂILOM. Predstaví svoju tvorbu a zadanie na tento semester.
  • Prihlášky do ateliéru posielajte na adresu jokelova@vsvu.sk, kde uvediete:

Meno:
Katedra:
Ročník:
Hlavný/doplnkový ateliér (vyberiete jednu možnosť)

  • Na základe toho Vám bude ateliér zapísaný do AIS.

 

Program hosťujúcich profesorov sa realizuje vďaka projektu „Podpora procesu internacionalizácie VŠVU v Bratislave“ s finančnou podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

 

Documents of 13467, 13468