Ludmila Hrachovinová: Participatívna prítomnosť

Pohyb v rozšírenom poli maľby.

Kurátorka: Miroslava Urbanová

Spolupráca s Human Art Space


Východiskovým bodom a prostriedkom rozmýšľania Ludmily Hrachovinovej sa v posledných rokoch stala maľba. Cíti potrebu zviditeľňovať tie kvality a atribúty maľby, ktoré si možno na prvý pohľad neuvedomujeme. Pristupuje k nej ako k sprostredkovateľke vnemov, informácií, fragmentov príbehov a zážitkov spojených nielen s našou intelektuálnou fundovanosťou, ale aj s vnímaním priestoru, farieb a štruktúr na telesnej úrovni. Rozmýšľa o potenciáli závesného obrazu, inscenuje premyslené inštalačné momenty a dopĺňa ich o performatívne akcie. Pohybuje sa v rozšírenom poli maľby.

Na ploche obrazového plátna maľuje mohutné a pritom gestické abstraktné tvary a formy. Tie svojou organizáciou odkazujú nielen k fragmentovanému pohybu spleti končatín bez začiatku a konca, ale aj k telesnému zážitku z maľby ako takej. Tento efekt umelkyňa podporuje častokrát jednak aktivovaním diváka v preňho nezvyčajných polohách a pozíciách alebo zapojením performerov do diania vo výstavných priestoroch v dialógu s jej maľbami. Skúma hranice klasického závesného obrazu a naše návyky spojené s jeho vnímaním. Spektákel je jej cudzí, pracuje s detailmi akými sú veľkosť formátov (ich ľudskou mierkou), so všednými rekvizitami (stolička, tyč na cvičenie) a s civilistickými, pomalými pohybmi performerov/iek rôznych vekových kategórií a fyzickej stavby. Manipuláciou s obrazmi menia neustále nielen výstavný diplay, vytvárajú akési časové kapsule, prinášajú klamlivé zdanie zastavenia sa v nepostihnuteľnom momente prítomnosti.

V jemnej, no nedeliteľnej línii sa popri jej maľbách vinie množstvo kresieb, skíc ceruzou. Sú nevyčerpateľnými variáciami, možnosťami, paradoxne oveľa konkrétnejšími vo svojej referencii k telesnému než výsledné zhluky farebných hmôt na plátne. Performance s obrazmi nás vyzýva k zmene perspektívy možných pohľadov, našich vlastných interakcií a vnímania maľby ako takej, ktorá nevzniká na maliarskom stojane a pre zavesenie na galerijný stred.


Ľudmila Hrachovinová je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Neskôr študovala na Royal Institute of Art v Štokholme a na Städelschule vo Frankfurte. V roku 2012 sa stala finalistkou súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB, tento rok sa stala finalistkou Ceny Oskára Čepana. Výber zo samostatných a skupinových výstav, umeleckých rezidencií: Movement Shapes the Distance, Distance Shapes the Present (Knoll Galerie Wien, 2019), Fast Kotzen (Pilotenkueche AIR, Leipzig, 2019), Shared Memory (Műtő Gallery, Budapešť, 2018), Choice of Perception (Gallery 35m2, Praha, 2017) a mnohé ďalšie na Slovensku a v zahraničí.