Liečba sochami: Verejné uvedenie knihy Juraja Gavulu

The Július Koller Society pozýva na Verejné uvedenie knihy Juraja Gavulu 20.12. o 18:00 v kaviarni Emil za účasti autora.

 

Uvedenie knihy Liečba sochami: Juraj Gavula a jeho tvorba pre architektúru

 

utorok, 20. 12. 2022, 19:00
kaviareň Emil, Mirbachov palác (GMB)

 


Vychádza knižná monografia nášho bývalého kolegu Juraja Gavulu s názvom Liečba sochami: Juraj Gavula a jeho tvorba pre architektúru. Verejné uvedenie knihy sa uskutoční 20.12. o 19:00 v kaviarni Emil na nádvorí Galérie mesta Bratislava (GMB). Diskusiu s Jurajom Gavulom, architektom Jindrom Martinom a kurátorkou Vladimírou Büngerovou bude moderovať Martin Zaiček. Zároveň bude možnosť zakúpiť si knihu priamo na mieste a s podpisom sochára.

 

Slovensko má dlh voči sochárom a sochárkam, ktorých diela dopĺňali architektúru sídlisk, škôl či nemocníc. Stovky umeleckých diel vznikli ako štátne zákazky v čase masívnej socialistickej výstavby a po páde režimu boli ponechané chátraniu a likvidácii bez hlbšej reflexie dejín umenia. Juraj Gavula (1942) je jednou z osobností, ktorých prínos zhodnocuje ďalšia generácia. Nová kniha je výsledkom výskumu sochárovho syna a vizuálneho umelca Mateja Gavulu v spolupráci s teoretikom umenia Danielom Grúňom. Predstavuje diela sochára na sympóziách a stavbách od Bratislavy cez Galantu po Svidník neďaleko rodnej obce Čabiny. Sú to diela organických abstraktných tvarov, ktoré nenapĺňali politické požiadavky socialistického realizmu, ale dotvárali okolité životné prostredie – ako to ukazuje aj bohatý archív fotografií. Dvojjazyčná slovensko-anglická kniha ponúka viaceré sondy do rozsiahlej tvorby autora prostredníctvom textov ďalších prizvaných odborníkov - Lucia Gavulová, Vladimíra Büngerová, Peter Medviď a Peter Szalay. Autorkou grafickej úpravy je Aurélia Garová.

 


Tvorbu publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vydali Čierne diery a Július Koller Society.