Kolektívne trúchlenie nad stratou Kunsthalle

Milé študentky a študenti, akademická obec, zamestnanci a zamestnankyne,

K 31. 3. 2024 Ministerstvo kultúry SR po 3 rokoch existencie ruší jedinú verejnú inštitúciu na Slovensku zameranú na súčasné umenie, Kunsthalle Bratislava. Ministerstvo sa rozhodlo  prepustiť jej zamestnanectvo, nerealizovať program Kunsthalle plánovaný na rok 2024 a delimitáciou ju zlúčiť so Slovenskou národnou galériou.

 

V stredu 27. marca 2024 o 15:00hod organizuje Kunsthalle Bratislava verejný odpočet svojho fungovania, prezentáciu doterajšieho efektívneho hospodárenia a rozsiahleho programu, ktorý počas roka 2023 zrealizovali v spolupráci s renomovaným domácim a medzinárodným umelectvom a kurátorstvom.

 

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave spoločne s Otvorenou kultúrou! pri príležitosti verejného odpočtu iniciuje happening kolektívneho trúchlenia nad stratou Kunsthalle Bratislava, ktorý sa odohrá vo výstavnom priestore A Window. Pozývame umeleckú obec, ale aj širokú verejnosť, aby sa zúčastnila happeningu, napríklad odetá v čiernom a symbolicky priniesla sviečky, vence, kvety a svoje spomienky na výstavy v Kunsthalle. Nalepením odkazov na sklo výkladu priestoru A Window zhmotníme dôležitosť Kunsthalle Bratislava pre slovenskú spoločnosť. Rituál trúchlenia si môžete aj voľne zosobniť, s rekvizitami či poňatím ako si ho sami predstavujete. Tento pomyselný kar je katarzným priestorom, kde každého a každej osamotené trúchlenie môžeme zdieľať spoločne. Patetike ani predstavivosti sa medze nekladú. 

Program:

  • 15:00 - verejný odpočet Kunsthalle Bratislava
  • 15:00 - 18:30 - kolektívne trúchlenie nad stratou Kunsthalle
  • 16:00 - 18:30 - verejné čítanie a koncert
  • 18:30 - záverečný pochod k Ministerstvu kultúry s ostatkami Kunsthalle