Kasha Potrohosh: Springformance

Kasha Potrohosh, ktorej tvorba siaha od fotografie cez maľbu až po performance, predstaví v rámci výstavy Načúvanie vodopádom slnka svoj najnovší zvukový výskum v malej záhrade na Beskydskej 12.

  • Kde:

  • Kedy

    • 18.5.2023

      • 18.00 kurátorská prehliadka s Flórou Gadó

      • 18.30 Hudobná performancia

 

 


Springformance

Umelkyňa bude hrať na nástroje vyrobené z prírodných materiálov, vytvorené intuitívnym procesom, pomocou kontaktného mikrofónu a sprevádzať ich spevom a rozprávaním. Do zvukového zážitku sa primiešajú aj terénne nahrávky z bratislavských a ostravských lesov, ktoré vytvárajú pokojný, liečivý zvuk. Performance bude niečo medzi zvukovým experimentom, koncertom a meditáciou, ktorá vyzve poslucháčov, aby sa otvorili mnohým doteraz „nepočutým“ zvukom vesmíru.

 


Kasha Potrohosh

je ukrajinská umelkyňa pôsobiaca v Bratislave, kde študuje na VŠVU. Jej tvorba sa zameriava najmä na intermédiá, no pokrýva široké spektrum aktivít a projektov. Okrem iného aktívne pôsobí v performance skupine MAPSN. Témy, ktoré Kasha skúma, sa dotýkajú subjektívneho prežívania rodovej roly, autoterapie, ako aj reflexie širších sociálnych, feministických a environmentálnych tém. Často a rada využíva médium textilu ako kamufláž či odraz sociálneho maskovania.
Kasha pracuje s rôznymi médiami, jej tvorba je kontext- a priestorovo špecifická. Často pracuje s hudbou, textilom, prírodnými materiálmi, pričom do svojich praktík zapája aj diváka.
Jej umenie je jemné, intímne a kritické voči mocenským štruktúram a toxickým manipuláciám. Počas interakcií je pre ňu dôležitý starostlivý prístup k publiku, a občas v rámci ostrej kritiky násilia vstupuje do role obete a preberá na seba všetky bremená (aj od obetí).
 

 


 

O výstave Načúvanie vodopádom slnka