Jozef Bajus: Všetko zostáva
Pozývame na výstavu Jozefa Bajusa, umelca a pedagóga z Buffalo State University, USA, aktuálne pôsobiaceho v Ateliéri textilnej tvorby v priestore cez Fulbright Specialist Program FSP-P010945
Kde:
-
Galéria 19
-
Lazaretská 2402/19, 811 08 Bratislava, Slovensko
-
Kedy:
-
Trvanie: 22.5. – 4. 7. 2025
Kurátorka:
- Zuzana Gažíková
Všetko zostáva
"Pravdou je, že nič neodchádza... všetko zostáva, rovnaké alebo v trochu inej forme, ale stále to zostáva, je to okolo nás."
Jozef Bajus (autorov statement k výstave)
Dnes Bajusove objekty a inštalácie reflektujú sociálny, politický, environmentálny rámec sveta. Kriticky reaguje na aktuálne dianie a problémy, napríklad na zmenu klímy, plytvanie, či na situáciu na Ukrajine. V subtílnejších inštaláciách a objektoch sprítomňuje minulé súkromné (nielen vlastné) príbehy.
V poslednom období stále častejšie realizuje veľkorozmerné inštalácie z odpadových materiálov, ktorým dáva druhú šancu. Jeho práce komentujú masovú produkciu, konzumný spôsob života, množstvo produkovaného odpadu, ničenie prírody s dramatickými dôsledkami pre človeka, ktorý, v konečnom dôsledku, stojí na úplnom začiatku tohto cyklu. Sú ovplyvnené úvahami o zničujúcom využívaní planéty a postupnom sebazničení ľudstva. Či už v dôsledku túžby po moci alebo bohatstve. Poukazujú na to, čo tu po nás nadlho alebo navždy ostáva pre ďalšie generácie (dávame im vôbec šancu?), čo tu po sebe zanechávame. Nielen materiálne vo fyzickom priestore, ale aj v našom mentálnom svete, v spoločnej skúsenosti, pamäti, hodnotách.
Svoje postoje Bajus deklaruje jednak v rovine obsahu, ale aj v tom, aký materiál si pre diela vyberá a ako ho využíva. Zameriava sa na odpad z výroby, odrezky kože, textilu, plastový odpad, vyradené alebo použité (zlisované) obaly surovín, polotovarov a pod. Snaží sa s nimi pracovať bezzvyškovo (ako ostatne v celej svojej tvorbe), maximálne ich zužitkovať. Podľa charakteru materiál niekedy ďalej sebe vlastným spôsobom dotvára, inokedy ho však ponecháva v pôvodnej podobe; nechá vyznieť jeho pôvodné kvality, vlastnosti, tvar, štruktúru. Využívajúc pôsobenie svetla a tieňa znásobuje jeho množstvo, vrství ho a komponuje v priestorových inštaláciách, ktoré majú svoju nespochybniteľnú estetickú vizuálnu kvalitu. No materiál sa stáva zároveň obsahom, takže pri uvedomení si toho, na čo sa práve pozeráme a čo je podstatou diela, autor nastavuje zrkadlo našej civilizácii.
Bajusov koncept tvorby môžeme vnímať metaforicky. To, čo sa javí ako odpad je možné pretvoriť do novej podoby, na niečo ušľachtilejšie, napríklad na umenie. Je to otázka postoja: premyslený, poctivý, zodpovedný (kreatívny) prístup môže dať veciam, hodnotám, ľuďom druhú šancu. V tom by (symbolicky) mohla spočívať nádej a príležitosť.
Zuzana Gažíková, Kurátorka

Výstavu z verejných fondov podporil Fond na podporu umenia.
