Jana Kapelová: Keď sa snažíš pochopiť príbeh, v ktorom si hlavná postava
Srdečne Vás pozývame do našej Galérie Medium na otvorenie výstavy Jana Kapelová: Keď sa snažíš pochopiť príbeh, v ktorom si hlavná postava, ktoré sa uskutoční v stredu 16. apríla 2025.
Kde?
-
Galéria MEDIUM,
- Hviezdoslavovo nám. 18, Bratislava
Kedy?
-
Vernisáž: 16.4.2025, 19:00
-
Trvanie výstavy: 17.4. – 25.5.2025
Kurátorka:
Eliška Mazalanová
Anotácia
Čo považujeme za šťastie a akým spôsobom sa usilujeme dosiahnuť osobné naplnenie? Ako sa vzťahujeme k druhým ale najmä k sebe samým? Čo sú zdroje našich obáv a úzkostí?
Zabudnuté a do úzadia zatlačené skúsenosti a zážitky, ktoré je ťažké a spočiatku niekedy až nemožné racionálne pochopiť alebo pomenovať, sa predierajú na povrch a pripomínajú sa v podvedomých gestách a spontánnych reakciách. Prehovárajú rečou tela. Vynárajú sa a snažia prejaviť v situáciách, fragmentarizovaných mikro-príbehoch. Možno sú pre viacerých z nás povedomé. Skúsiš im venovať pozornosť? Hoci ich možno nikdy ako celok nepochopíš, budeš mať hádam viac porozumenia pre seba ako ich hlavnú postavu.
Výstava predstavuje práce, ktoré Jana Kapelová vytvorila v ostatných troch rokoch a v ktorých svoju pozornosť presúva smerom do (vlastného) vnútra. Trojica videí je tu prezentovaná ako kontinuum na jednej projekčnej ploche. Pri spätnom pohľade ich je možné vnímať ako postupne zvedomovaný proces. Od externého pozorovania k introspektívnemu skúmaniu; z budúcnosti do minulosti, až do obdobia vlastného detstva. Niečo ako reverzná chronológia.
Jana Kapelová
Jana Kapelová je vizuálna umelkyňa a pedagogička. Vo svojej tvorbe sa zaoberá témami ako práca a prekarizácia, voľný čas a sebarealizácia, uvažuje nad vplyvom sociálneho a kultúrneho prostredia, výchovy a vzdelávania na jedincov i spoločnosť. Pracuje prevažne s médiom videa, delegovaných performancií, textu, participatívneho umenia a performatívnych prednášok. Pri tvorbe využíva formáty autorského výskumu, dotazníkov a interview. V pedagogickej praxi volí individuálny prístup, rešpektujúcu komunikáciu a prvky feministickej pedagogiky. Od roku 2019 spoluvedie Ateliér intermédií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 2017 až 2019 bola riaditeľkou Galérie Medium, 2011 - 2015 pedagogicky pôsobila na Akadémii výtvarných umení v Prahe, 2011 - 2014 koordinovala slovenskú časť online platformy Artyčok tv. V roku 2014 sa stala víťazkou Ceny Oskára Čepana. Vystavovala na viacerých samostatných a skupinových výstavách na Slovensku, Maďarsku, Rakúsku, v Českej republike, Rumunsku, Nemecku, Švajčiarsku, USA, Japonsku, Švédsku. Jej diela sú zastúpené v zbierkach slovenských galérií.
Peter Tilajčík
Peter Tilajčík je herec a pedagóg. Vo svojej tvorbe sa venuje inscenáciám založeným na autorských, pohybových a performatívnych princípoch, pričom skúma vplyv a vzťah medzi rôznymi druhmi umenia (hudba, fotografia, performance, bábkové divadlo, maľba, socha, objekt). Absolvoval magisterské a doktorandské štúdium na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave, odbor bábkarská tvorba. Je riaditeľom Divadla Stoka a H.R.H., dramaturgom Bratislavského bábkového divadla a hosťuje vo viacerých nezávislých divadlách (Divadlo Nude, Uhol_92, DPM, NoMantinels). Zúčastnil sa na viacerých zahraničných i domácich divadelných festivaloch, mimo iného Fringe festival New York, Přelet nad loutkářským hnízdem Praha, Medzinárodný festival Divadelná Nitra, Nová Dráma/New Drama, Wiener Festwochen. Pedagogicky pôsobí na VŠMU v Bratislave a pôsobil na VŠVU v Bratislave.
Eliška Mazalanová
Eliška Mazalanová je historička umenia a kurátorka, titul PhD. obhájila na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe; je tiež spoluzakladateľka a aktuálne podpredsedníčka Kultúrnych odborov, ktoré vznikli v máji 2024. Venuje sa témam ako sociálne a environmentálne angažované umenie, kolaboratívna prax, ako aj vnútorné nastavenia sveta umenia a umeleckej prevádzky, najmä s ohľadom na pracovné podmienky, prekaritu, či rovnosť príležitostí a s tým súvisiace formy kolektívneho združovania či odborového organizovania sa kultúrnych pracovníkov a pracovníčok.
Okrem iného spolupracuje s tranzit.sk.
Partneri:
Tento projekt finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj.
