Cena Oskára Čepana 2019

Aj tento rok Nadácia – Centrum súčasného umenia organizuje jednu z najdôležitejších cien na Slovensku pre vizuálnych umelcov a umelkyne do 40 rokov. Medzinárodná porota vybrala finálnu päticu, ktorá pozostáva z mladých umelcov a umelkyne, pochádzajúcich zo Slovenska, no pôsobiacich v rôznych európskych krajinách.

Tento rok sa medzi finalistami objavili viacerí naši absolventi a absolventky a spolupracovníci z Katedry intermédií. Okrem Dávida Koroncziho, absolventa Ateliéru IN a momentálne aj asistenta v Ateliéri vvv, sa o cenu uchádza aj Gabriela Zigová, ktorá absolvovala štúdium v Ateliéru IN a Jan Durina, ktorý študoval v Ateliéri priestorových komunikácií +. 

Počas čakania na finále si zatiaľ môžete prečítať rozhovory s Dávidom (artalk.cz) a Gabrielou (artalk.cz), alebo pozrieť reportáže o tvorbe Gabriely (TA3) a Jana (TA3). 

Súťaž Cena Oskára Čepana vznikla v roku 1996 a je určená vizuálnym umelcom do veku 40 rokov. Účasť v súťaži nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom. Projekt realizuje od roku 2001 Nadácia – Centrum súčasného umenia v spolupráci s platformou pre podporu umenia Collective, Residency Unlimited, Trust for Mutual Understanding a s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Cena je súčasťou medzinárodnej siete ocenení YVAA – Young Visual Artists Awards (www.yvaawards.org), organizovaných v krajinách stredovýchodnej Európy.

Oskar Čepan 2019