Peter Barényi: Všetko je v poriadku

Výstava s názvom VŠETKO JE V PORIADKU predstavuje posledný celok v kontinuálnej tvorbe autora Petra Barényiho.

Trvanie výstavy:

17. 5. 2019 20:20 (západ slnka) – 18. 5. 2019 04:49 (východ slnka)

Miesto konania:

Cintorínska 2, Bratislava 1, Byt č. 6., 3 poschodie – dvere so zrkadlom

Na výstavu bude naraz púšťaných len maximálne 5 návštevníkov, preto sa prosím neponáhľajte, a výstavu si príďte pozrieť kedykoľvek počas doby jej trvania. Nemusíte prísť presne v čase začiatku výstavy.

Peter Barény Všetko je v poriadku

Peter Barényi dlhodobo pracuje s existenčnými témami, ktoré tvoria jeho vlastný život a na ktoré priamo reaguje. Vo svojej tvorbe búra hranice medzi osobným životom a umením a priamo reflektuje svoje sociálne prostredie,v ktorom sa prirodzene pohybuje. V najnovšom projekte sleduje subkultúru cluberov a fenomén clubbingu vo svojej úzkej sociálnej komunite. Kriticky uvažuje o spoločenských a osobných dopadoch tohto „typu spôsobu života“.

Dôležitou ideou projektu je sebareflexia, konfrontácia a sebakontrola cez osobný život autora v aspektoch jeho súčasnej komunity, sociálnej bubliny v ktorej žije.

Výstavu s názvom VŠETKO JE V PORIADKU tvoria tri časti v troch miestnostiach.  Svetelná inštalácia, živý happening a videoinštalácia sú infiltrované do súkromného prostredia bytu, ktoré reflektujú.

Happening FRIDAY NIGHT FEVER za účasti viacerých aktérov - komunity  prebieha v celom byte. Zrkadlí bežný večer skupiny najbližších známych, ktorý sa odohráva v prostredí bytu autora so všetkými zvyklosťami ktoré k nemu patria. Fajčenie na balkóne, tancovanie v tanečnej miestnosti, „debatenie“ v obývačke pri telke v ktorej sa bežne premieta, ako doplnok atmosféry párty dvd s akváriom. Toto DVD je v rámci výstavy nahradené časťami filmu Caspara Noeho CLIMAX, ktorý v kontexte výstavy kriticky komentuje celú situáciu prebiehajúcu na byte. 

Návštevník výstavy tak priamo vstupuje do z časti autentického deja, kde sa môže pohybovať a interagovať s prostredím, ovplyvňovať situáciu, alebo sa ňou nechať ovplyvniť.

Poslednou časťou výstavy je kinetická svetelná inštalácia WHITE LIES „uzavretá „ v jednej z izieb bytu. Odohráva sa v nej podobná situácia, ako v tanečnej miestnosti, v ktorej sa protasgonisti happeningu zabávajú.  V tomto prípade sú ale tancujúcimi aktérmi prístroje, ktoré svoje myšlienky premietajú na steny izby. Tie symbolizujú podprahový diskurz celej udalosti. Konkrétna, ironická, opakujúca sa veta vychádza z ikonickej situácie, kedy na otázku“ SI V PORIADKU?“, väčšinou prichádza neúprimná odpoveď, malá milosrdná lož  „VŠETKO JE V PORIADKU“ ktorá má s odstupom času fatálne následky.

Peter Barényi a Lucia Kotvanová