Aktuálne je na rezidencii v Paríži Gabriela Smetanová

Od začiatku januára tohto roka je na výskumnom rezidenčnom pobyte v Cité internationale des arts s podporou VŠVU Gabriela Smetanová, absolventka magisterského stupňa na Architektonickej tvorby VŠVU.

Gabriela sa vo svojom výskume zameriava na umeleckú a architektonickú skupinu VAL, ktorá pôsobila na Slovensku od sedemdesiatych do deväťdesiatych rokov 20. storočia a tvorili ju výtvarník Alex Mlynárčik, architektka Viera Mecková a architekt Ľudovít Kupkovič. Ich tvorba je charakterizovaná ako vizionárska architektúra, ako aj blízka koncepcii prospektívnej architektúry, ktorú v 60. rokoch 20. storočia sformuloval francúzsky kritik a teoretik umenia a architektúry Michel Ragon.

FUTURE PERFECT SIMPLE CONTINUOUS  kurátorský koncept (Iva Durkáčová, Mira Kubáňová, Ľuboš Kotlár, Martina Mäsiarová, Ján Skaličan, 2020, Slovenské národné múzeum, Bratislava)
FUTURE PERFECT SIMPLE CONTINUOUS  kurátorský koncept (Iva Durkáčová, Mira Kubáňová, Ľuboš Kotlár, Martina Mäsiarová, Ján Skaličan, 2020, Slovenské národné múzeum, Bratislava).
Podkrovie  kurátorský koncept (Iva Durkáčová, Mira Kubáňová, Ľuboš Kotlár, Martina Mäsiarová, Ján Skaličan, 2018, Galéria mesta Bratislava, Mirbachov palác, Bratislava)
Podkrovie  kurátorský koncept (Iva Durkáčová, Mira Kubáňová, Ľuboš Kotlár, Martina Mäsiarová, Ján Skaličan, 2018, Galéria mesta Bratislava, Mirbachov palác, Bratislava).
Budova pre záchrannú službu v Prahe  (2023, návrh v súťaži, 1. miesto, tím: Martin Jančok, Gabriela Smetanová, Michal Janák, Zuzana Kovaľová)
Budova pre záchrannú službu v Prahe  (2023, návrh v súťaži, 1. miesto, tím: Martin Jančok, Gabriela Smetanová, Michal Janák, Zuzana Kovaľová).
MAG D A reader Touching from the Distance  (2024, editorky: Gabriela Smetanová, Ľubica Hustá, Ľubica Segečová)
MAG D A reader Touching from the Distance  (2024, editorky: Gabriela Smetanová, Ľubica Hustá, Ľubica Segečová).

Počas svojej rezidencie sa chce Gabriela venovať najmä archívnemu výskumu priamo v parížskych zbierkových inštitúciách a zmerať sa „na význam francúzskeho kultúrneho vplyvu na území Československa počas druhej polovice 20. storočia, vyjadreného prostredníctvom vplyvu na VAL, alebo presnejšie prostredníctvom skúmania podobností alebo rozdielov v zobrazovaní a myslení o budúcnosti."

 


 

Do piatej otvorenej dvoj-výzvy sa prihlásilo devätnásť absolventiek a absolventov VŠVU, z oblastí ako maľba, performance, dizajn či teória umenia. Do druhého kola komisia na VŠVU (v zložení:  Barbora Komarová, Miroslava Urbanová, Beata Jablonská, Jozef Eduard Masarik a Lucia G. Stach) vybrala šesť kandidátov a kandidátok. V druhom kole si komisia v Cité (Vincent Gonzalvez – riaditeľ oddelenia rezidencií, Souraya Kessaria – Program rezidencií a partnerstiev) zvolili na prvú rezidenciu v roku 2025 Gabrielu Smetanovú a na druhú v trvaní od apríla do júna Magdu Stanovú.

 

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave nadviazala so Cité internationale des arts v Paríži dlhodobú spoluprácu, v rámci ktorej zo Slovenska dvakrát do roka vysiela autorky a autorov z oblastí výtvarného umenia, dizajnu, architektúry, reštaurovania i teórie umenia. Na rezidenciu sa môžu prihlásiť tí a tie, ktorí/é absolvovali štúdium na VŠVU, alebo aktuálne študujú na doktorandskom stupni – bez ohľadu na odbor, oblasť výskumu alebo vek.

Ďalšia otvorená výzva na umelecké a výskumné pobyty do Paríža bude vypísaná koncom tohto roka pre ďalšie dve rezidencie v roku 2026. Sledujte preto naše sociálne siete a web, kde uverejňujeme aktuálne informácie.

 


 

Partneri:

  • Slovenský inštitút v Paríži
  • Cité internationale des arts Paris
  • Nádacia Tatra banky