Kika Tomaňa – Paradox World

Kika Tomaňa, študentka ateliéru textilnej tvorby v priestore na VŠVU pod vedením doc. Blanky Cepkovej MA. odprezentuje na výstave svoju diplomovú prácu.

Staromestská galéria Zichy, Ventúrska 9, Bratislava


PARADOX WORLD je protirečivý svet plný kontrastov a absurdít, kde netreba hľadať význam. Nezmysel zaujal zjavne vedúcu pozíciu v spoločnosti. Svet kde prospešné veci potrebujú neobyčajné názvy, aby boli vôbec povšimnuté. Kde sa prirodzeným vývojom, neprirodzené stáva bežným, a prirodzené bežným nie je. Rozpoltenosť je hlavným znakom, tak ako presýtenosť, nadbytok, rozmarnosť a klam. Každý sa bije za vlastnú pravdu, aj keď nikto pravdu nemá. Boj sa odohráva na každom rohu, možno aj v každom zvlášť. Miesto kde pojem moci má trpký podtón a sila sa spája s agresiou. Slobodná vôľa sa zamieňa s obmedzovaním druhých, pretvárka je schovaná za dobrosrdečnosť, a dobrosrdečný je považovaný za naivného. Spontánne prejavenie emócií môže byť považované za bláznovstvo, a radostný smiech hraničí s provokáciou. Dôležité sa stáva nepodstatným, a na podstatnom asi už nezáleží.

Autorka inštaláciou s veľkorozmernou tapisériou, prázdnym trónom a skulptúrami tigrov manifestuje svoj postoj k sile, moci a svetu. Najväčšia moc je moc nad sebou samým. Tvoriť šťavnatý život, to je sila! Šanca byť láskavý je príležitosť. Ušľachtilosť je túžbou. Možnosť užívať si je dar, veľké bohatstvo, schopnosť vážiť si je rýdzi poklad!

Prioritným médiom s ktorým autorka v práci narába je ručné tkanie na dvojosnovnom digitálnom žakárovom stave TC2 a textilná socha.

FB event