Maliarstvo
Požiadavky na prijímaciu skúšku. Domáce zadania, ďalšie detaily jednotlivých úloh, potrebné pomôcky. Požiadavky sú aktuálne pre prijímacie konanie na Ak. rok 2023/2024.
Požiadavky na domáce práce – portfólio
- Uchádzač sa prezentuje predovšetkým originálmi vlastných prác a voľnou tvorbou v maliarskom médiu. Rozsah 20 – 30 prác (ľubovoľný formát a technika). Obsah prinesených domácich prác a digitálneho portfólia by nemal byť zostavený iba zo študijných kresieb a prác vytvorených v rámci zadaní stredných škôl umeleckého zamerania. Práce študijného charakteru môže portfólio v zmysluplnej miere obsahovať, najmä, ak prehlbujú záujem o zvolený odbor štúdia. Práce by mali reprezentovať záujem uchádzača o študijný program maliarstvo. Presahy do iných médií sú možné, ak dopĺňajú umelecké myslenie uchádzača.
Špeciálne zadanie:
- Téma: "Motivácia k umeniu pozornosti"
- 1. Uveďte maliarske dielo, ktoré Vás najviac zaujalo a zdôvodnite svoj výber.
- 2. Popíšte podrobne výstavu umenia, ktorá na Vás najviac zapôsobila.
- Odporúčanie k vypracovaniu témy: úlohy je možné navzájom prepojiť. Skúste sa zaobísť bez zjednodušeného hodnotenia páči-nepáči. Rozsah a forma textu je neobmedzená.
Forma odovzdávania prác:
- Digitálnu verziu domácich prác – portfólio uchádzač po podaní elektronickej prihlášky a príloh následne v období od 6. 12. 2022 od 12.00 hod. do 9. 12. 2022 do 8.00 hod vloží prostredníctvom stránky: https://ulozisko.vsvu.sk/; prístupové údaje a návod budú zaslané na mailové adresy, ktoré sú uvedené v prihláške najneskôr dňa 6. 12. 2022 do 12.00. Digitálna verzia portfólia a špeciálne zadanie musí byť v jednom spoločnom PDF, rozsah 50-80 slideov, max. do 10 MB a musí obsahovať meno a priezvisko uchádzača/čky a názov štud. programu Maliarstvo.
- Nevyhnutné je označenie jednotlivých prác: rok, technika, rozmer, prípadne názov.
- Originálnu verziu domácich prác – portfólio prinesie uchádzač/uchádzačka na 2. kolo prijímacích pohovorov.
Špecifikácia úloh počas prijímacích pohovorov:
1. kolo
- Dištančne bez účasti uchádzača.
- hodnotenie všetkých súčastí portfólia uvedených v požiadavkách na domáce práce (portfólio). Každý člen prijímacej komisii hodnotí v jedenásťbodovej stupnici (0-10 bodov).
- hodnotenie špeciálneho zadania. Každý člen prijímacej komisii hodnotí v šesťbodovej stupnici (0-5bodov).
2. kolo
- Prezenčne za účasti uchádzačov/čiek postupujúcich z 1. kola, druhé kolo prijímacích pohovorov trvá dva dni.
- špecifické témy skúmajúce rôzne aspekty tvorivosti a výtvarného myslenia
- Každý člen prijímacej komisii hodnotí každú úlohu v šesťbodovej stupnici (0-5bodov) v prípade, že je zadaná celodenná úloha hodnotí sa jedenásťbodovej stupnici (0-10).
- pohovor s uchádzačom/uchádzačkou pred prijímajúcou komisiou, kde preukáže svoj prehľad v odbore, na ktorý sa hlási; súčasťou pohovoru je aj diskusia o domácich prácach. Každý člen prijímacej komisii hodnotí pohovor v šesťbodovej stupnici (0-5bodov).
- Časť pohovoru je zameraná na zistenie celkového prehľadu zo stredoškolského učiva z histórie, literatúry, dejín výtvarného umenia a orientácia v súčasnom umení a spoločensko-kultúrny prehľad. Hodnotia ju samostatne dvaja členovia komisie určený pre túto časť prijímacích pohovorov z radov interných a externých pedagógov Katedry teórie a dejín umenia v šesťbodovej stupnici (0-5bodov).
- Pre uchádzačov zo zahraničia bude umožnené absolvovať pohovor v anglickom jazyku, ale v prípade úspešného prijatia pokračuje v štúdiu v slovenskom jazyku (vyžaduje sa minimálne úroveň B1).
Pomôcky potrebné k prijímacej skúške:
Pripínačky, papierová lepiaca páska (biela alebo žltá), lepidlo, orezávač, nožnice, ceruzky rôznej tvrdosti, uhol ( prírodný alebo umelý), plastická guma, akrylové farby (povinne), temperové farby, akvarelové farby, štetce rôznej veľkosti, paleta, nádoba na vodu.
Literatúra
- Pijoan, J.: Dejiny umenia 1 – 10. Bratislava, 1982 – 1986.
- Pijoan, J.: Dejiny umenia 11 – 12. Bratislava, 2002.
- Gombrich, H. E.: Príbeh umenia. Bratislava, 2000.
- Rusinová, Z. (ed.): Dejiny slovenského výtvarného umenia – 20.storočie. Bratislava, 2000.
- orientácia v periodickej odbornej tlači z oblasti súčasného umenia, architektúry, úžitkového umenia a dizajnu, kultúry a politiky