Lenka Leváková
- Pozícia
- Erasmus+ koordinátorka
- Telefón
- +421 2 5942 8535, kl. 435
- international(a)vsvu.sk
Študijné pobyty na zahraničných vysokých školách.
Študenti VŠVU sa môžu v priebehu bakalárskeho (ak sú zapísaní minimálne v 3. ročníku), magisterského a doktorandského štúdia zúčastniť na študijnom pobyte na zahraničnej vysokej škole. O výmenný zahraničný pobyt sa môžu uchádzať v programoch Erasmus+ a Ceepus, alebo prostredníctvom bilaterálnych dohôd medzi VŠVU a zahraničnými partnerskými inštitúciami. Na pobyt môžu vycestovať aj ako tzv. „Freemovers“, to znamená, že zahraničnú inštitúciu kontaktujú sami, mimo rámec výmenného programu VŠVU. O finančné zabezpečenie pobytu typu „Freemovers“ sa možno uchádzať aj v rôznych štipendijných a grantových programoch, či v nadáciách a podporných organizáciách.
Podmienkou prihlásenia sa na študijný pobyt v zahraničí cez Erasmus+, Ceepus a bilaterálne dohody je účasť na celoškolskom výberovom konaní, ktoré prebieha vždy po zápisoch, na začiatku zimného semestra, rok pred samotným uskutočnením mobility.
Podrobnosti o jednotlivých programoch a pravidlá organizovania pobytu získate v príslušných sekciách.
Pre všetky typy zahraničnej mobility platí, že musia prebiehať v súlade s predpismi VŠVU a v koordinácii zahraničného oddelenia.
Erasmus+
Ceepus
Bilaterálne dohody
Freemovers
Informácia o termínoch a podmienkach výberového konania na pobyt v rámci programu Erasmus+ a cez bilaterálne dohody je v dostatočnom predstihu zverejnená na webovej stránke školy resp. v AIS, na nástenkách v priestoroch školy, zaslaná elektronickou poštou na každú katedru a na študentské adresy. Správa o výberovom konaní obsahuje zoznam zahraničných partnerských škôl, informácie o študijných odboroch, aktuálnom stupni štúdia (bakalársky, magisterský, doktorandský) a počet miest, ktorý zahraničné školy ponúkajú.
Na študijný pobyt typu „freemovers“ sa študent neprihlasuje cez výberové konanie, ale samostatne kontaktuje zahraničnú školu. Po prijatí zahraničnou školou si pobyt vybavuje v súlade s predpismi VŠVU a v koordinácii so zahraničným oddelením.
Výberové konanie na zahraničné študijné pobyty prebieha na katedre a na zahraničnom oddelení. Študenti budú hodnotení na základe portfólia, cudzieho jazyka, študijných výsledkov, motivačného listu. Konkrétne podmienky prihlásenia platné pre daný akademický rok budú zverejnené k termínu výberového konania.
Po zverejnení výsledkov výberového konania úspešní študenti potvrdia zahraničnému oddeleniu svoj záujem študovať na zahraničnej škole a nahlásia semester, v ktorom plánujú vycestovať.
Po nominácii zahraničným oddelením VŠVU, študent samostatne nadviaže kontakt s prijímajúcou inštitúciou, aby si dohodol podmienky prijatia.
Do termínu, ktorý určí zahraničná škola, je študent povinný zaslať všetky požadované materiály potrebné k tomu, aby bol zaradený do výberového konania na zahraničnej škole.
Ako postupovať po vyjadrení zahraničnej školy:
Preposlať vyjadrenie zahraničnej školy o ne/akceptácii na email zahraničného oddelenia: international@vsvu.sk.
V prípade neakceptovania zo strany zahraničnej školy sa zahraničné oddelenie VŠVU snaží nájsť pre študenta vhodnú alternatívu.
Po tom, ako je študent akceptovaný zahraničnou školou, na zahraničnom oddelení:
Podmienkou vycestovania na študijnú mobilitu je ukončenie predchádzajúceho akademického roka a odovzdanie podpísaného individuálneho študijného plánu na nasledujúci semester. Vedúci ateliéru konzultuje so študentom podrobnosti štúdia, spôsob prezentácie praktickej práce v domácom ateliéri a dohodne Individuálny študijný plán. Študent si zapíše do Individuálneho študijného plánu všetky povinné predmety, ktoré by v semestri počas konania zahraničného pobytu mal absolvovať na VŠVU. Za povinné predmety musí mať v súčte minimálne 20 kreditov. Ak úroveň 20 kreditov nedosiahne výlučne povinnými predmetmi, zapíše si aj predmety povinne voliteľné. Vyučujúci pedagógovia jednotlivých povinných (príp. povinne voliteľných) predmetov určia študentovi podmienky absolvovania daných predmetov, pravidlá hodnotenia či spôsob prezentácie. V prípade, že študent plánuje na zahraničnej škole študovať iný odbor ako na VŠVU, musí mať túto možnosť vopred odsúhlasenú svojím vedúcim ateliéru a schválenú prorektorom pre štúdium.
Hodnotenie zahraničnej partnerskej inštitúcie za pobyt uznáva v plnom rozsahu prorektor pre štúdium. VŠVU akceptuje výšku prinesených kreditov, ako aj hodnotenia jednotlivých predmetov. V prípade, že študent absolvuje zahraničný pobyt na škole, kde nie je zavedený kreditový systém, študentovi sú pridelené kredity za jednotlivé predmety v kreditovej dotácii rovnakých alebo príbuzných predmetov VŠVU.
Hodnotenie predmetov uvedených v Individuálnom študijnom pláne je nahradené hodnotením totožných či podobných predmetov zo študijného pobytu iba na základe stanoviska pedagóga, ktorý daný predmet na VŠVU vyučuje, pričom vo veci rozhoduje prorektor pre štúdium.
Ak študent neodovzdá Individuálny študijný plán pred odchodom na zahraničný pobyt, bude hodnotený zo všetkých predmetov známkou FX a nútený opakovať ročník!
Študent rešpektuje pravidlá vyplývajúce z Finančnej zmluvy o mobilite študenta a z ďalších dohôd uzatvorených medzi VŠVU a prijímajúcou inštitúciou, o ktorých je informovaný zahraničným oddelením, pričom je povinný:
Študenti v rámci programu Erasmus+:
Študenti v rámci bilaterálnych dohôd a Freemovers:
Originál Výpisu výsledkov štúdia (Transcript of Records) spolu s Individuálnym študijným plánom predloží na študijnom oddelení. Kreditové ohodnotenia donesených predmetov a ich hodnotenie schvaľuje prorektor pre štúdium.