Stratená (m)óda

Krst knihy Zuzany Šidlíkovej

streda 19. 4. 2017, 17:00

v priestoroch  expozície výstavy Nech šije! V Slovenskej národnej galérii

Stratená móda
Stratená móda

Ako sa šilo za socializmu

Ako sa obliekali ženy a muži v povojnovom období na Slovensku? Môžeme vôbec o vtedajšej odevnej kultúre hovoriť ako o móde? S čím sa potýkali návrhári za socializmu? Na všetky tieto otázky Vám odpovie kniha Stratená m(ÓDA) z Vydavateľstva SLOVART a výstava Nech šije! Móda na Slovensku 1945 – 1989.

Nová dvojjazyčná publikácia Zuzany Šidlíkovej – Stratená m(ÓDA)/Lost m(ODE) – predstavuje viac než 40 rokov odevnej kultúry v povojnovom Československu, v tom čase výrazne pod tlakom socialistickej ideológie. Zameriava sa na osobnosti, ktoré sa stratili v anonymnom prostredí slovenských odevných podnikov, a zachytáva mnohé príbehy a materiály z domácich zdrojov – návrhárok, editoriek, manekýnok, krajčírok či fotografiek a fotografov. Publikácia vznikla aj vďaka výskumnému projektu, ktorý autorka Zuzana Šidlíkova realizovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.  

Zuzana Šidlíková vyštudovala vedu o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a odevný dizajn na Vysokej škole výtvarných umení. Absolvovala stáže na umeleckopriemyselných školách v Prahe, v nemeckom Kieli a Hamburgu. Pracovala ako redaktorka časopisu Designum v Slovenskom centre dizajnu. V súčasnosti pôsobí ako kurátorka zbierky módy a textilu v Slovenskom múzeu dizajnu v Bratislave. Je autorkou kníh Móda na Slovensku v medzivojnovom období (SLOVART /  VŠVU 2015), Textilná tvorba a dizajn v 20. a 21. storočí (SLOVART / VŠVU 2013)a spoluautorkou knihy Móda na Slovensku, stručné dejiny odievania (SLOVART 2015).

Srdečne Vás pozývame aj na výstavu Nech šije!

Móda na Slovensku 1945 – 1989 v Slovenskej národnej galérii.

Kurátorkami výstavy sú Viera Kleinová a Zuzana Šidlíková

Výstava je pre verejnosť prístupná od 7. apríla do 20. augusta 2017 v Esterházyho paláci v Bratislave.

Návštevníka prevedie zabudnutým svetom pojazdných predajní odevov, výstavníckou subkultúrou obchodov a veľtrhov, rozsvieti catwalk s montérkovým, ale aj mondénnym defilé „pokrokovej“ ženy.